Cholestaza ciążowa u 29-latki

mam pytanko wykryto u mnie cholestaze ciążową od 3 tygodni trzymaja mnie w szpitalu. dzis chciala mi zwiekszyc lek bez badan ostatnia fosfataze mialam 160. czy jest konieczne przebywanie do samego konca ciazy w szpitalu. i zwiekszanie lekow bez obejzenia wynikow.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pomimo że to schorzenie wątroby nie utrudnia funkcjonowania przyszłej mamie i wkrótce po porodzie może ona zapomnieć o przebytej chorobie, cholestaza komplikuje nieco przebieg ciąży. Po pierwsze, może dojść do krwotoku porodowego. Jest to związane z gorszym wchłanianiem witaminy K, odpowiedzialnej za krzepliwość. Po drugie, choroba może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zdarza się to raczej wtedy, gdy objawy są szczególnie nasilone, pojawia się żółtaczka lub wyniki badań ulegają pogorszeniu – wówczas, kiedy nie ma większego zagrożenia dla dziecka, podejmuje się decyzję o wywołaniu porodu.