Choroba Leśniowskiego-Crohna a ból i zwężenie w jelicie cienkim

Mam chorobe lesniowskiego-crohna jestem na leczeniu biologicznym Humira.Bylam ostatnio u swojego lekarza no i powiedzial m ze nie jest za wesolo,bo mam czete ataki bolu.Powiedzial ze jezeli mi nie przejdzie do 24.09.2013.czeka mnie operacja.Chcialam zapytac czy mozna te zwezenie co mam w cienkim jelicie usunac laparoskopowo??Iwona
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zabieg chirurgiczny powinien być oszczędny i ograniczony. Polega na wycięciu tylko zmienionych zapalnie fragmentów jelita (oszczędna resekcja) lub na plastyce zwężeń spowodowanych włóknieniem w odcinkach jelita nie zajętego obecnie przez czynny proces zapalny. Ten ostatni zabieg u niektórych chorych wykonany jest wielokrotnie przy użyciu laparoskopu, aczkolwiek skuteczność operacji laparoskopowej jest nadal dyskusyjna.

Raczej nie. Takie odcinkowe zwężenia jelit nie da się niestety zaopatrzyć laparoskopowo tylko trzeba wykonać klasyczne cięcie i odcinkową plastykę zwężeń lub wręcz miejscowe, fragmentaryczne resekcje jelit z zespoleniami różnego typu.