Choroba nerek: zespół dziadka do orzechów

Witam! Mam 17 lat, jestem dziewczyną. Podejrzewano u mnie kłębuszkowe zapalenie nerek, lecz po wizycie u nefrologa podejrzewa się, że to Zespół Dziadka do Orzechów. Chciałbym wiedzieć, co to takiego i jakie są objawy tego? Ponieważ odczuwam bóle w okolicach nerek dlatego chciałbym wiedzieć czy to na pewno jest zespół dziadka do orzechów. W moczu mam białko. A we krwi podwyższoną liczbę sodu.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
Zespół dziadka do orzechów jest to zespół ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę krezkową górną. Nazwa bierze się stąd, że naczynia uciskają żyłę nerkową w sposób przypominający zasadę działania dziadka do orzechów.
Jeśli chodzi o charakterystyczne objawy tego zespołu, to wymienić można właśnie białkomocz, krwinkomocz lub krwiomocz, ból brzucha, ból pleców w okolicy lędźwiowej, ból podbrzusza, nudności i wymioty, osłabienie. Charakterystyczne też są różnego rodzaju żylaki- kończyn, odbytu, a u mężczyzn żylaki powrózka nasiennego.
Nie jestem w stanie stwierdzić czy u Pani występuje ten zespół. Skoro podejrzewają go lekarze, musieli wysnuć to podejrzenie na podstawie wykonanych badań.
Pozdrawiam!