Choroba przenoszona przez kleszcze

Jakieś 4 lata temu ugryzł mnie kleszcz. Pół roku temu stwierdzono u mnie boreliozę. Wyniki testu JgM 5,2 JgG 92. Obecnie wyniki są następujące: JgM 5 JgG 80. Co to znaczy i czy ten etap choroby podlega leczeniu czy choroba się cofa?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!

Same wyniki badań (poziom przeciwciał) nie są powodem leczenia boreliozy. Stosuje się leczenie tylko wówczas, gdy występują objawy (charakterystyczny rumień, zapalenie stawów, neuroborelioza). Wówczas stosuje się antybiotykoterapię. Po ukłuciu kleszcza profilaktyczną antybiotykoterapię stosuje się tylko wówczas, gdy ukłucia są mnogie i występują w rejonie endemicznym boreliozy.

Pozdrawiam!