Choroba resztkowa?

Witam serdecznie. Bardzo proszę o napisanie, co oznacza choroba resztkowa (w AML)? Na jakiej podstawie stwierdza się, czy jest, czy nie ma? Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Minimalna choroba resztkowa (zarówno w AML, jak i ALL) jest to obecność komórek białaczkowych w liczbie niewywołującej objawów klinicznych, nieujawnianej podstawowymi badaniami (morfologia krwi i szpiku), a wykrywanej za pomocą czułych metod diagnostycznych (cytometria przepływowa, badania genetyczne).

W celu usunięcia MRD (minimal residual disease - minimalna choroba resztkowa) stosuje się w leczeniu po etapie indukcji remisji, etap konsolidacji remisji. Polega on na stosowaniu leków cytostatycznych w dużych dawkach. Ważne jest, by w tej fazie dobrze zabezpieczyć chorego przed powikłaniami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.