Chory kręgosłup a planowanie dziecka

zniesiona lordoza L . Dehydratacja i obniżenie wysokości krażków miedzykregowych L4/L5 i L5/S1 z towarzyszącymi zaostrzeniami na krawędziach trzonów. szerokopodstawna , pośrodkowa przepuklina jadra miażdżystego krązka L4/L5 uciska worek oponowy. Tylna posrodkowa, mala przepuklina jadra miażdżystego L5/S1 uciska worek oponowy. Proszę mi powiedzieć czy grozi mi operacja? czy z takimi schorzeniem można zajść w ciąże? Czy to pogorszy stan kręgosłupa? Bóle już teraz są uciążliwe.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają charakter zwyrodnieniowy oraz przeciążeniowy. Zabieg operacyjny w tej sytuacji najprawdopodobniej jest koniecznością.

Lek. Paweł Baljon

Ciąża nie jest obecnie wskazana, gdyż w wyniku działania relaksyny, hormony wydzielanego w ciąży może dochodzić do pogłębienia objawów chorobowych.