Chrapanie u 23-latka

Witam, mam 23 lata i od jakiegoś czasu strasznie chrapie w nocy co bardzo irytuje moich współlokatorów. Co mogę zrobić by jakoś się "pozbyć" tego problemu?
23 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Chrapanie to zjawisko akustyczne, powstające podczas snu w wyniku wibracji miękkich części gardła środkowego, przy niecałkowitym zamknięciu górnych dróg oddechowych. Kiedy nie śpimy, mięśnie gardła są napięte. Dzięki temu podczas oddychania powietrze swobodnie przepływa przez drogi oddechowe. W czasie snu może jednak dochodzić, z różnych powodów, do obniżenia napięcia mięśni gardła i podstawy języka. Wtedy język opada ku tyłowi, zwężając drogi oddechowe. Towarzyszy temu wysychanie błony śluzowej nosa i gardła. W tych warunkach typowe dla chrapania dźwięki powstają w wyniku wibracji podniebienia miękkiego stykającego się z tylną ścianą gardła lub nasadą języka.
Co sprzyja chrapaniu... Jest to alkohol, niektóre leki, między innymi nasenne, uspokajające, antyhistaminowe również rozluźniają mięśnie gardła i podniebienia miękkiego, spanie na wznak, geny, nadwaga. Domowe metody leczenia chrapania są chyba tak stare jak sama przypadłość. Podobno pomaga… gwizdanie. Nie zostało to do tej pory udowodnione, chyba że chodzi o obudzenie osoby.
Na pewno warto:
• Wywietrzyć sypialnię i zadbać, aby powietrze w niej nie było zbyt suche.
• Spacerować, aby dotlenić organizm.
• Ostatni duży posiłek zjeść co najmniej trzy godziny przed pójściem spać.
• Rzucić palenie.
• Spać na boku, na lekko uniesionej poduszce.