Chrypka i powiększone, bolesne węzły chłonne wzdłuż szyi

Dzień dobry. Mam 37 lat. Miałam 2 lata temu pobierany węzeł chłonny na badanie histopatologiczne, ale próba wyjęcia go była niepowodzeniem chirurga. Stwierdził, że pierwszy raz nie udało mu się pograć wycinka. Badanie wideoskopii nie wykazało większych nieprawidłowości, fałd lewy krtani pogrubiony z lekkim przekrwieniem. Przeszłam wszystkie możliwe badania wykluczające możliwe inne schorzenia: między innymi gastroskopię, gastrolog wykluczył aby powodem chrypy była choroba gastrologiczna. Miałam prześwietlenie klatki piersiowej, które wyszło w normie. Badania USG tarczycy i TSH wyszło w normie. Badania morfologii w ramach normy. Badanie na toksoplazmozę wykazało, że miałam styczność z zakażeniem. Czuję się osłabiona i zmęczona bezczynnością lekarzy. Leczyłam się przez okres 2 lat w Poliklinice Lubelskiej przy ul. Jaczewskiego bez żadnego skutku. Byłam leczona przez foniatrę i laryngologa. Foniatra wysłał mnie na pobranie materiału z krtani, byłam zapisana na 18 stycznia, w między czasie poszłam na konsultację do laryngologa, który kazał anulować skierowanie do Kliniki, choć na wcześniejszych wizytach, to on powtarzał, że zabieg jest konieczny do zdiagnozowania .Obecnie leczę się w poradni laryngologicznej. Proszę o szybką odpowiedzieć na moje pytanie. Co może być powodem tak długotrwałego stanu? Dziękuję Od 3 lat mam chrypkę i powiększone bolesne węzły chłonne wzdłuż szyi do 15 mm. Na całej długości i w pachwinach u nóg.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W Pani przypadku, wobec tylu badań, które nie dały odpowiedzi na przyczynę zgłaszanych dolegliwości, najlepszym rozwiązaniem wydaje się ponowna próba pobrania węzła chłonnego do badania histopatologicznego. Bolesne powiększenie węzłów chłonnych zazwyczaj jest związane z ich odczynem na stan zapalny, ale rzadko też utrzymuje się aż przez 2 lata.

Jeżeli traktować osobno chrypkę i powiększone węzły chłonne, to przypuszczam, że takie nieskomplikowane przyczyny chrypy, jak zawodowe nadużywanie głosu, narażenie na dym tytoniowy, refluks żołądkowo-przełykowy - zostały już wykluczone. Chrypka może również być obecna w neuropatiach, np. cukrzycowej - choć to rzadkie zjawisko.

Natomiast powiększenie węzłów chłonnych i chrypka łącznie mogą jeszcze występować w takich chorobach jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!