Chudsze ciało i mniejszy biust – czy jest możliwe tak schudnąć?

Witam! Mam 16 lat, ważę 69 kg i mam 169 cm wzrostu, bardzo chciałabym schudnąć, tak 5-8 kg maksymalnie. Najbardziej zależy mi na tym, by zmniejszył mi się biust, moje ciało było jędrniejsze i uda trochę chudsze. Biust to mój największy problem, mam 70F, a chciałabym mieć mniejszy. Proszę o pomoc. Najlepiej, abym schudła w 5 tygodni:) Pozdrawiam
16 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Masz szansę, aby osiągnąć swój cel w preferowanym czasie, choć utraty wagi nie da się zwykle aż tak dokładnie oszacować.
Średnia utrata masy ciała, zakładając brak czynników zakłócających, to około 0-7-1 kg/tydzień. Oczywiście zależy to od wielu kwestii: wagi wyjściowej, poprzednio stosowanych diet, odżywiania, aktualnego odżywiania, poziomu aktywności fizycznej, metabolizmu itp.
Tak się składa, że utrata tkanki tłuszczowej bardzo często zaczyna się od tej zawartej w okolicy biustu, dopiero później „chudną” inne partie ciała.
Jeżeli chodzi o dietę, to warto, abyś obliczyła swoje zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od aktywności fizycznej i tak je zmodyfikowała, aby możliwa była redukcja.

Podziel uzyskany wynik na co najmniej 5-6 posiłków spożywanych regularnie w ciągu dnia. Oto najważniejsze zasady dotyczące diety:

-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.
Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper, itp. (pamiętaj o rozciąganiu!).
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute czy Tamilee Webb.
Pozdrawiam serdecznie!