Chwilowy ból w okolicy ucha podczas szerokiego otwierania ust

Niedlugo mam miec sciagany aparat ortodontyczny. Mam wszystkid osemki. Ostatnio podczas ziewania czy szerokiego otwierania buzi czuje chwilpwy bol w okolicy ucha, gdzies jakby miedzy osemkami. Na ostatniej wizycie jeszcze mnie nie bolalo a kolejna mam dopiero za 2 tygodnie. Czy mogli by Panstwo podpowiedziec co to moze byc? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawdopodobnie jest to związane ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Prawdopodobnie zmiany w zwarciu jakie zaszły po leczeniu ortodontycznym spowodowały zmiany w ustawieniu się powierzchni stawowych stawu skroniowo-żuchwowego i nieco innego ruchu ich względem siebie. Ból w okolicy ucha jest spowodowany uciskiem głowy żuchwy na przewód słuchowy zewnętrzny. Stąd dolegliwości przy mocnym otwieraniu ust.

Najprawdopodobniej ma Pan zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego, wraz z towarzyszącą mu niestabilnością zespołu stawu krzyżowo-biodrowego. Konieczna jest fachowa konsultacja, ewentualna korekta i stabilizacja miednicy a także korekta położenia żuchwy i modyfikacja założonego aparatu stałego. Pozdrawiam