Chyba mam depresję...

Nie wiem, co robić. Mam 16 lat i coraz bardziej nasilające się objawy depresji. W mojej rodzinie nikt się nawet nie domyśla, co mi jest: myślą, że przechodzę okres dorastania. Potrzebuję pomocy, sama boję się do kogoś zgłosić, a jeśli czegoś nie zrobię, to nie zdam i nie dostanę się do żadnej szkoły. Testy poszły mi koszmarnie, a mnie to nawet nie obeszło... Gdyby nie mój ojciec, to nawet bym nie zwróciła uwagi, że tak marnie mi poszło. Co mam zrobić???

16 LAT ponad rok temu

Witaj!

Jeśli niepokoją Cię Twoje objawy, nie należy ich pozostawiać samym sobie. Depresja ma to do siebie, że samoczynnie rzadko ustępuje na dobre. Często po pierwszym epizodzie następuje kolejny, dlatego bardzo ważne jest podjęcie specjalistycznego leczenia, w celu zwalczenia objawów, ale także niedopuszczenia do ich kolejnego pojawienia się.

Depresja jest bardzo poważną chorobą, dlatego nie ukrywaj informacji o swoim złym samopoczuciu przed rodzicami. Porozmawiaj proszę z nimi i poproś, aby wybrali się z Tobą do poradni zdrowia psychicznego. Do poradni nie jest potrzebne żadne skierowanie.

Jesteś bardzo młoda, przed Tobą ważne egzaminy, dlatego proszę nie odkładaj rozmowy z rodzicami na później i tym samym wizyty u specjalisty. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym będzie ono łatwiejsze i krótsze. Depresja jest chorobą, i tak samo jak inne choroby, należy ją leczyć. No bo po co męczyć się z jej objawami, skoro można się ich pozbyć?

Pozdrawiam Cię ciepło i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!