Chyba wpadam w depresję...

Witam, mam 21 lat, miesiąc temu straciłam pracę, tak z dnia na dzień, bez żadnego wytłumaczenia. Przepłakałam tydzień, nie wychodząc z pokoju. Wydawało mi się, że cały mój świat się zawalił. Miałam tyle planów, a teraz siedzę w domu, szukam pracy, niestety, z marnym skutkiem; straciałam radośc życia, nic mnie już nie cieszy, dużo rozmawiam z rodzicami, czasem to pomaga, ale ja wciąż zadaję sobie pytanie, dlaczego tak się stało? Przecież wszyscy mnie tam lubili, byli ze mnie naprawdę zadowoleni, jestem pewna, że nie ponoszę winy za to, co się stało, jednak nie potrafię się z tym pogodzić, zaufać,że będzie lepiej; prócz rodziców i brata nie mam nikogo. Bardzo chciałabym się zakochać, niestety, przez 5 lat jestem sama. Wydaje mi się, że ta sytuacja również wpływa na moją psychikę, nie potrafię zapomnieć, skupić się nad przyszłością. Bardzo proszę o poradę.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Aby zapomnieć i skoncentrować się na przyszłości, bardzo ważne jest domknięcie sprawy ze zwolnieniem z pracy. Praca, bez względu na to, jak bardzo jest Pani lubianą osobą, polega przede wszystkim na wykonywaniu swoich obowiązków. Ma Pani prawo wiedzieć, co wykonała Pani źle lub jaki jest inny powód zwolnienia. To bardzo ważne dla Pani kondycji psychicznej. Dlatego namawiałabym Panią do domknięcia tej kwestii - umówienia się na rozmowę z przełożoną/przełożonym, ewentualnie napisanie listu.

Jeżeli obecny stan utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, warto byłoby umówić się na rozmowę z psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Istnieje możliwość rozwinięcia się depresji, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby temu zapobiec. Proszę pomyśleć o osobistej rozmowie z psychologiem, to może być dla Pani bardzo pomocne. Psychoterapia pomoże Pani rozwinąć cechy, które ułatwią znalezienie pracy. Pomoże też przełamać błędne koło negatywnych myśli związanych z poczuciem osamotnienia.

Pozdrawiam serdecznie!