Ciągłe zaparcia u 3-miesięcznego dziecka

Mam 3 m-sc dziecko ktore ciagle ma zaparcia. Zmienialam juz kilka mlek i bezzmian. Bylam z mala u alergolog i mala dosala laximed i pije teraz mleko neocate lcp. Niestety nie ma poprawy a lekarze tlumacza ze tak moze byc do 4-5 miesiecy. Szczerze to juz niewiem co mam robic, uwazam ze podawanie czopka co 5 dni to przesada ale co mam robic jak dziecko nie moze sie zalatwic. Bardzo prosze o jaka kolwiek pomoc. Niby mala nie oleruje mleka krowiego. Byla na humanie, na bebilonie i na bebilonie pepi.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza pediatry, po badaniu będzie można określić najbardziej odpowiednie postępowanie.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Wypróżnienia u niemowląt mogą występować kilka razy dziennie lecz mogą również być co kilka dni - to zależy od danego dziecka. Nie pisze Pani nic o objawach, które występują w związku z zaparciem (ból brzucha, utrata apetytu, wzdęcie, niepokój u dziecka). Zaparcie niezbyt często są związane z alergią, więc lekarz prowadzący powinien ocenić również inne przyczyny tego stanu. Proponuję udać się do doświadczonego gastroenterologa dziecięcego, który oceni czy u Pani dziecka wskazana jest dodatkowa diagnostyka w kierunku utrudnionego oddawania stolca.