Ciągły ból i ciągnienie brzucha w 21 tygodniu ciąży. Czy to coś groźnego?

Od dwóch tygodni zaczęły pojawiać się u mnie dziwne objawy. Początkowo ok. 1-2 razy dziennie twardniał mi brzuch i czułam jakbym miała ołów w dole brzucha. Poinformowałam o tym mojego lekarza prowadzącego 5 dni temu podczas kontrolnej wizyty.

Podczas badania nie stwierdził żadnych konsekwencji (szyjka macicy nie skraca się i nie rozwiera), powiedział natomiast, że dziecko główkę ma dość nisko osadzoną, jednak podczas badania stwierdził, że nie jest aż tak nisko ułożona, jak się obawiał. Zlecił stosowanie N***.
Natomiast na drugi dzień od wizyty sytuacja uległa pogorszeniu. Przez dwa dni miałam twardy brzuch, a odczucie ciężkości w jego dole występowało ok. 3-4 razy dziennie. Po zastosowaniu E*** twardość brzucha ustąpiła, natomiast zaczął pojawiać się ból brzucha, jak przy miesiączce i nadal odczuwam co jakiś czas ciężkość w dole brzucha. Brzuch jednak nie twardnieje. Mimo N*** napięcie brzucha nie ustępuje.
Czy to coś groźnego?
Proszę o szybką odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skurcze, o których Pani pisze, prawdopodobnie są tzw. skurczami Braxtona-Hicksa. Mogą się pojawić po 20 tygodniu ciąży. Macica w ten sposób „ćwiczy” przed porodem. Nie powinny one budzić niepokoju, o ile nie są regularne i bolesne.
Proszę się oszczędzać, dużo leżeć, szczególnie w momencie pojawiania się skurczów. Ból w dole brzucha może być też spowodowany pociąganiem więzadeł, na których zawieszona jest macica, a które narażone są na rozciąganie wraz ze wzrostem dziecka w brzuszku.
Gdyby jednak ból przypominający dolegliwości miesiączkowe nasilał się i przybrał formę regularnych skurczów, proszę niezwłocznie udać się do swojego lekarza prowadzącego lub na izbę przyjęć oddziału położniczego.

Proszę również kontynuować przyjmowanie N****. E**** jest lekiem stosowanym we wzdęciach, nie pomoże w Pani dolegliwościach.

Pozdrawiam serdecznie!