ciagly problem z miesiączkami ...

Witam,
mam 27 lat i miesiączkuję od 13 roku życia. Mój problem polega na tym, że całe życie miałam nieregularne miesiączki i nigdy nie leczyłam się z tego, tzn. mówiłam lekarzowi jak miałam ok 20 lat ale zostały mi przepisane tabletki antykoncepcyjne, które brałam rok i żadnej poprawy nie było.

Wówczas unikałam lekarzy jak mogłam, więc dałam sobie spokój. W wieku 24 lat zaczęłam współżycie i zaczęłam brać znowu tabletki antykoncepcyjne (o bardzo niskiej dawce hormonów). Brałam rok, ku mojemu zdziwieniu przez pół roku miałam regularne miesiączki. Minął już rok i mam znowu co ok. 3 miesiące, reguły nie ma kiedy dostanę, ale mniej więcej od 2 do 4 miesięcy mam przerwy.
Bardzo się tym martwię, bo chciałabym mieć dziecko, nie mogę udać się osobiście do lekarza bo mieszkam za granica i w Polsce jestem tylko raz do roku, w lipcu. Byłam tutaj u lekarza, który bez badania przepisał mi tabletki na wywołanie okresu, brałam przez 10 dni 3 razy dziennie. Po 4 dniach od ostatniej tabletki dostałam okres, bardzo bolesny ale był.
Czekałam na swój naturalny i nic, czekam już 2 miesiące. Dzwoniłam do polskiego lekarza co mam robić? Powiedział, żeby brać te same tabletki przez 4 miesiące, tzn. brać 10 dni 18 przerwy i tak zrobić przez 4 miesiące. to powinno wyregulować. Choć pewności nie mam. Poza tym wykupiłam tutaj wizytę u specjalisty ginekologa, spodziewałam eis konkretnej pomocy, ale było tylko badanie, usg i powiedział, mi lekarz tylko tyle żeby czekać, bo za jakieś 2 tyg powinien być okres.
Okresu jak nie było tak nie ma. Pytałam o tabletki na wywołanie okresu ale on mi to odradzał, powiedział, że lepiej by było jak bym sama dostała swój naturalny okres i tyle. Czyli znowu pozostaje tylko czekanie, ale jak tu zajść w ciążę, kiedy okres ma się zaledwie 4 czy 5 w roku?
Nigdy nie miałam robionych badan krwi na ustalenie hormonów. Nie wiem co powinno się robić w pierwszej kolejności? I jeszcze jedno pytanie, czy jak brałabym tabletki hormonalne na wywołanie okresu przez 4 miesiące, to czy w między czasie można poczynać dziecko? Czy trzeba się wtedy zabezpieczać? Bo nie wiem co robić, ciągle tylko czekam i czekam, więc czy zacząć brać hormony? Czy poczekać aż pojadę do Polski i najpierw zrobić badanie krwi?
Uprzejmie proszę o pomoc, każda wskazówka będzie dla mnie cenna.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Z Pani opisu wynika, że najprawdopodobniej cierpi Pani na zaburzenia hormonalne, tj. hiperprolaktynemia lub zespół policystycznych jajników- PCOS (oba zaburzenia często występują zresztą łącznie). Najlepiej byłoby, gdyby dostała Pani skierowanie na badania krwi. Jeśli jednak jest to póki co niemożliwe, może Pani starać się o dziecko, również biorąc lek hormonalny (pod warunkiem, że jest to jedynie progesteron lub inny gestagen, czyli właśnie preparat na wywołanie miesiączki). Nawet jak miesiączki występują rzadko, owulacje zazwyczaj pojawiają się, tyle tylko że rzadziej niż w przypadku regularnego miesiączkowania.
Tak więc niewykluczone, że uda się Pani zajść w ciążę bez leczenia. Jednakże byłoby bardzo wskazane, gdyby w niedługim czasie rozpoczęła Pani diagnostykę. Dobrze, że zostało wykonane przynajmniej badanie USG narządu rodnego, które zapewne nie wykazało żadnych wyraźnych zmian, mogących teoretycznie występować w przebiegu niektórych zaburzeń (charakterystyczny obraz jajników w PCOS).
Pozdrawiam serdecznie!