Ciąża 8 tygodni po przedwczesnym porodzie?

Witam

Jestem 8 tygodni po przedwczesnym porodzie. Był on wywołany po stwierdzeniu zespołu wad letalnych u dziecka. Po zabiegu przeprowadzono zabieg łyżeczkowania. Nie sprawdzono stężenia beta hcg po zabiegu. 4 tygodnie po porodzie byłam na wizycie kontrolnej. Lekarz poinformował mnie, że wszystko ładnie się zagoiło, nie pozostały w macicy żadne resztki. Nie miałam żadnych boleści brzucha, czułam się dobrze. Zielone światło dostaliśmy na przełom maja i czerwca. Postanowiliśmy zaczekać do tego momentu. W marcu miałam miesiączkę. Po niej kochałam się z mężem bez zabezpieczenia. To był 9 dzień cyklu. Cykle ZAWSZE miałam długie- owulacja występowała nawet 20 dnia cyklu, więc nie wzięłam wcale pod uwagę, że może to skutkować ciążą.
Po współżyciu zaczęły mnie boleć jajniki. Z niedowierzaniem zrobiłam test owulacyjny, który potwierdził owulację. Wystraszyłam się bardzo, ale biorąc pod uwagę, że o poprzednią ciążę staraliśmy się długo. Pomyślałam, że to wykluczone żeby teraz tak szybko się udało. Po 4-5 dniach zaczęło mnie pobolewać podbrzusze. Pojawiła się też biała wydzielina. I tu niedowierzanie kolejne- zrobiłam test ciążowy, pomimo, że miesiączkę powinnam dostać za tydzień. wyszedł słabo pozytywny-ale 2 kreski są!

Czy to możliwe, że 8 tygodni po porodzie i łyżeczkowaniu, a także występującej miesiączce i owulacji stężenie beta hcg nadal się utrzymuje? Poród odbył się 19.02. Objawy przypominają te z poprzedniej ciąży- denerwuję się coraz mocniej.

Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przy prawidłowym łyżeczkowaniu jamy macicy, stężenie beta-hCG utrzymuje się maksymalnie do 4-6 tygodni (w 6 tygodniu powinno wynosić zero). Również trzeba wziąć pod uwagę, iż po ciąży cykl miesięczny może się zmienić poprzez zmiany w układzie hormonalnym, stąd termin owulacji był inny niż przed ciążą.

Dlatego, rzeczywiście nie można wykluczyć u Pani ciąży. Proponuję oznaczenie stężenia beta-hCG we krwi oraz udanie się do ginekologa, w celu ostatecznego potwierdzenia ciąży macicznej. W razie potwierdzenia ciąży, należy pamiętać, iż ciąża po tak krótkim czasie od poprzedniej, wiąże się z nieznacznie większym ryzykiem, dlatego ważne jest by być pod stałą opieką ginekologa.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o profilaktyce i przyczynach poronienia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!