Ciąża a borelioza

Witam, w sierpniu zauważyłam na nodze rumień (nie zauważyłam kleszcza), który powiększał się, ale nie wyglądał na typowy rumień odkleszczowy (cały czerwony, nie swędział).

Dermatolog nie zauważył go wcale, ponieważ uwidaczniał się dopiero wtedy, kiedy skóra byla rozgrzana. Przepisał profilaktycznie antybiotyk. Wzięłam tylko 10 tabletek, ponieważ okazało się, że jestem w ciąży.

Test Western-Bolta wyszedl pozytywny. W mianie IgG tylko VIsE obecne, w mianie IgM obecne OspC, p 25. Wynik w obu mianach pozytywny. Nie wiem, co to dokładnie znaczy. Objawów na razie nie widzę. Proszę o odpowiedź. Jaki lek będę mogła przyjmować?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Typowy rumień wędrujący w boreliozie nie boli i nie swędzi, za to szybko się powiększa osiągając średnicę > 5 cm. Typowo jest to czerwona obwódka z przejaśnieniem w środku, jednak może być jednolicie zabarwiony.

Sądząc po wynikach badań, może Pani być chora na boreliozę, która wymaga leczenia. Typowo terapia trwa 21 dni. Lekarz przepisze antybiotyk bezpieczny dla dziecka. Po leczeniu powinna Pani wykonać kontrolne oznaczenie przeciwciał.