Ciąża a duphaston

Witam Serdecznie. Jestem w 10 tygodniu ciąży.3,07, z powodu plamienia lekarz przepisal mi lek Duphaston (3 * 1 tab + no-spa 3 * 1 tab). Na badaniu USG (w 8 tyg) lekarz stwierdził że wszystko jest w porządku,po czym dodał że "coś" się odkleja,ale mam sie tym nie przejmować.A w karcie wypisowej Dr. wpisal :"bez cech odklejania"Zastanawiam się co w tak wczesnej ciąży może się odklejać? Leki wykupiłam 8.07 i wzięłam pierwszą dawkę,a10.07 znów zaczęłam plamić. Czy to normalne?Czy ten lek nie powinien powstrzymać plamienia?I czy 3 tabletki na dobę to nie za dużo? (Dawkowanie w ulotce pod punktem "zagrażające poronienie" wynosi 2 tab na dobę.)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Informacje o dawkowaniu w ulotkach leków są tylko orientacyjne. O sposobie brania danego preparatu decyduje specjalista- on ma na ten temat najnowszą wiedzę, wspartą doświadczeniem klinicznym. Duphaston powinien powstrzymać krwawienie, bo może ono świadczyć o zagrażającym poronieniu a lek ten stosuje się właśnie w celu zapobieżenia mu (jeśli jest ono skutkiem niedoboru progesteronu, co często ma miejsce). Lekarzowi wykonującemu USG chodziło zapewne o kosmówkę- najbardziej zewnętrzną błonę płodową, która uczestniczy w wytwarzaniu łożyska. Jej odklejanie się grozi poronieniem. Skoro lekarz wpisał w karcie "bez cech odklejania" i powiedział żeby się nie przejmować, to zapewne nie widział nic niepokojącego. Jeśli jednak plamienie utrzymuje się, powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem, ponieważ zagrożenie poronieniem nadal istnieje. Lekarz być może zmodyfikuje leczenie. Powinna Pani unikać także unikać wysiłków, jak najbardziej się oszczędzać.