Ciąża a dystonia

Witam, mam 35lat. W ubiegłym roku w maju usunięto mi martwą ciążę. Po 3-miesięcznej przerwie nie udało mi się zajść w ciążę do tej pory. Wpadłam w depresję. Od lekarza psychiatry dostałam Paxtin 20mg na noc, Spamilan 10mg na noc oraz Chlorprothixen 15mg rano. Od prawie 4 miesięcy nękają mnie skurcze karku. Zdiagnozowano dystonię szyjną. Nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Neurolog sugeruje zastosowanie Botoxu 2x100jednostek. Czy po tym wstrzyknięciu można próbować zajść w ciążę? Czy trzeba odczekać jakiś czas? Ciąża jest w tym momencie priorytetem. Bardzo proszę o pomoc. Z poważaniem Magdalena.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Wpływ botoksu na ciążę nie jest w pełni zbadany. Wiadomo w każdym razie, że nie powinno się stosować go w trakcie ciąży, natomiast nie wykazano dotąd, żeby stosowanie go przed poczęciem groziło powikłaniami u dziecka. Bardziej niepokojący jest za to potencjalnie negatywny wpływ na płód pozostałych leków, które Pani przyjmuje (Paxtin i Chlorprothixen). Dobrze by było przedyskutować tę kwestię z Pani lekarzem psychiatrą i rozważyć zastosowanie innych, bezpieczniejszych preparatów na okres ciąży. Pozdrawiam serdecznie!