Ciąża a jodowanie tarczycy

Dzień dobry, w listopadzie ubiegłego roku, będąc w 3 tc. miałam kontakt z osobą, która kilka godzin wcześniej była poddana zabiegowi jodowania tarczycy. Czy mogło to wpłynąć na powstanie letalnej wady nerek u mojego synka, o której dowiedziałam się w 19 tc.? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Leczenie radiojodem jest w ciąży bezwzględnie przeciwwskazane. Terapia mogłaby bowiem doprowadzić do uszkodzenia tarczycy płodu czy powstania wad wrodzonych.

Osoby po podaniu tabletki z jodem radioaktywnym przez kolejny tydzień - dwóch tygodni powinny unikać kontaktu z kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Wynika to z potencjalnego zagrożenia dla rozwijających się organizmów.

W Pani przypadku zależność powstawia wady nerek u płodu jest zależna od dawki pochłoniętej. Może na nią wpływać czas kontaktu z osobą po terapii radiojodem oraz odległość. Bardzo ciężko na podstawie przekazanych informacji określić ryzyko powstania tej wady.

Badania wykazują, że u kobiet ciężarnych, które zostały poddane terapii radiojodem na wczesnym etapie ciąży (kiedy jeszcze nie wiedziały, że są w ciąży) promieniowanie było zabójcze dla płodu (pierwsze dni ciąży), a w późniejszym etapie - efekt był nieco mniejszy, jednak promieniowanie nadal miało niekorzystny wpływ na dzielące się komórki.

Pozdrawiam serdecznie!