Ciąża a latanie samolotem?

Witam,
jestem 21 letnią mamą synka 17miesięcy. Postanowiliśmy wraz z mężem zdecydować się na rodzeństwo dla małego. W pierwszym cyklu udało mi się zajść w ciąże. Niestety test wykonałam przed okresem, a ten niestety wystąpił, co jak lekarz stwierdził, było ciążą biochemiczną i gdybym nie wykonała testu, nie wiedziałabym nic.
Teraz podczas drugiego cyklu również udało mi się z tym, że poczekałam do terminu okresu i w chwili obecnej jest to czwarty dzień, jak miesiączki nie ma z pozytywnym testem ciążowym. W ciąży z synem miałam komplikację oraz poród w 35 tygodniu ciąży. Oraz poronienie w 7 tygodniu w drugiej ciąży.
Moje pytanie jest odnośne latania we wczesnych tygodniach ciąży po takich przejściach. Za 10dni mam lot i powiem szczerze, że bardzo się boje. To długo wyczekiwana ciąża i nie chce popełnić jakiegoś głupstwa. Ostatnia miesiączka była 8.04.2010r cykle 28dni.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przed każdym lotem samolotem w ciąży powinno się najpierw skonsultować z prowadzącym lekarzem ginekologiem. Generalnie latanie w czasie ciąży nie jest przeciwwskazane, jeżeli ciąża jest niezagrożona, ale to lekarz podczas badania może potwierdzić, jak przebiega ciąża, np. sprawdzając stan szyjki macicy. Dlatego proponuję wizytę kontrolną u lekarza.

Ważne jest też, by lecieć dobrymi liniami lotniczymi, gdzie jest duży pokład i dobre wyrównanie ciśnień w kabinie. Warto też co jakiś czas przejść się kawałek lub poruszać stopami napinając łydki - w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej. Również należy zwrócić uwagę na kraj, gdzie się leci - czy zmiana klimatu nie jest zbyt radykalna, jakie są tam warunki epidemiologiczno-sanitarne (możliwość zakażeń), itp.

Tutaj znajdzie Pani krótki filmik na temat latania w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!