Ciąża a problemy z hormonami

Witam serdecznie, postanowiłam napisać, ponieważ męczy mnie jedno pytanie, a na wizytę u lekarza muszę jeszcze poczekać. Mam 21 lat i od kilku dni wiem, że jestem w ciąży. Jednak wiem również, że mam dosyć poważne problemy z hormonami.

Kiedy badałam hormony wykazało, że testosteron mam ponad 100, a norma była 70-80 (niestety nie pamiętam jednostek). Prolaktynę miałam również podwyższoną. Nie leczyłam się, ponieważ nie miałam żadnych problemów oprócz hirsutyzmu w postaci nadmiernego owłosienia. Czasami miałam również bardzo bolesne miesiączki. Na bóle nic nie pomagało, nawet kilka tabletek przeciwbólowych. Poza tym nic. Teraz jednak mnie meczy czy takie zaburzenia hormonalne nie wpłyną źle na rozwój płodu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Gratuluję ciąży. Najprawdopodobniej przed zajściem w ciążę cierpiała Pani za zespół policystycznych jajników (PCOS). Bóle podczas miesiączek nie były jednak z tym związane (bolesne miesiączki są niestety u niektórych kobiet normą; pocieszający jest fakt, że zwykle występują one w cyklach owulacyjnych).

U kobiet z PCOS istnieje zwiększone ryzyko poronienia w stosunku do kobiet zdrowych. Nie jest ono jednak ogromne. Proszę umówić się na wizytę do lekarza, który będzie prowadził Pani ciążę.

Pozdrawiam!