Ciąża a sterydy

Od kilku lat choruję na RZS. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Do tej pory brałam sterydy 4 mg. Słyszałam, że w pierwszym trymestrze należy odstawić leki. Jednak jestem zmuszona z uwagi na bóle brać 2 mg substancji raz na 48 godzin. Jaki może to mieć wpływ na ciążę?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W okresie ciąży objawy RZS zmniejszają się u 75% chorych, przeważnie już w pierwszym trymestrze ciąży. Wśród leków najbezpieczniejsze wydają się GKS i sole złota. Gdy są objawy choroby, nie ma konieczności odstawiania sterydów, ważne jest jednak by w pierwszym trymestrze ciąży dawka dobowa była jak najmniejsza, tzn. 5-10 mg/dobę, a u Pani jest jeszcze mniejsza, więc myślę, że powinna być Pani spokojna. Większe dawki niż 20 mg/dobę w późniejszym okresie zwiększą ryzyko porodu przedwczesnego i zmniejszonej wagi urodzeniowej dziecka.

Niestety, po ciąży przebieg RZS może ulec nasileniu. Ale póki co, powinna być Pani spokojna i pozostawać pod regularną kontrolą swojego lekarza ginekologa.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o prawidłowym przebiegu ciąży.