Ciąża a szkarlatyna?

Witam.
Jestem pod koniec 17 tygodnia ciąży, mieszkam w Niemczech i tu panuje strasznie w przedszkolach szkarlatyna. 2 dni temu mój syn zaczął gorączkować i okazało się niestety, że to ta choroba.

Strasznie się boje o moje maleństwo? Jakie jest ryzyko zarażenia się tą choroba? Czytałam, że choroba się rozwija od 2 do 5 dni i skoro mój synek już choruje, to ja powinnam też mieć objawy o ile bym się zaraziła, ale na szczęście nic się nie dzieje. Staram się trzymać od synka na dystans, nie całować w usteczka i w ogóle, ale ciężko od 2,5 letniego dziecka trzymać się z dala.
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Dobrze Pani postępuje, ograniczając bezpośredni kontakt z synkiem. Niestety, jest to jedyny sposób na zmniejszenie ryzyka zakażenia. Dziecko powinno jednak przestać zakażać już po pierwszych dniach antybiotykoterapii. W razie pojawienia się u Pani jakichkolwiek niepokojących objawów, proszę natychmiast udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Paciorkowce grupy A, wywołujące płonicę (szkarlatynę), nie zagrażają bezpośrednio płodowi. Każda infekcja jest jednak u kobiet ciężarnych uznawana za niebezpieczną, tak więc lepiej "chuchać na zimne".
Pozdrawiam serdecznie!