Ciąża a waga?

Mam 23 lata i jestem w 20 tygodniu ciąży, martwi mnie to że ciągle tracę na wadze waże 71kg i gdy przytyje 1lub2kg to w przeciagu tygodnia dwoch tygodni strace ta wage nawet z nadwyzka lekarz prowadzacy powiedzial zebym sie nie martwila ze to nic groznego ale mnie taka sytuacja troche niepokoi. Druga sprawa to czy badania genetyczne trzeba obowiazkowo wykonac?? w mojej rodzinie nigdy nie bylo zadnych chorob genetycznych i czy te badania sa 100 % ??

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Nie podała Pani swojego wzrostu, ale wydaje się, że waga 71 kg to przyzwoity wynik jak na koniec 5 miesiąca. To, ile powina Pani przytyć w ciąży, zależy głównie od tego, ile Pani ważyła przedtem, a dokładniej- od BMI przed ciążą (iloraz masy ciała w kg i wzrostu w m do kwadratu). Przykładowo, jeśli Pani BMI przed ciążą było w normie (18,5-24,9), to przyrost masy ciała pod koniec ciąży powinien wynieść 11-16 kg. Ale jeśli miała Pani nadwagę, to wystarczy 7-11 kg. Przy czym masę ciała nabiera się stopniowo, głównie w 2 i 3 trymestrze. Sama waga nie jest jednak tak ważna jak stan dziecka- jeśli w badaniu USG widać że rośnie ono prawidłowo, to nie należy się przejmować "drobnymi" kilogramami.
Odnośnie drugiego Pani pytania- badania prenatalne mające na celu ustalenie ryzyka wady genetycznej płodu wykonuje się tylko wtedy, gdy są wskazania, np. określone nieprawidłowości w badaniu USG, wiek matki powyżej 35 lat, poprzednio urodzone chore dziecko, wady w rodzinie. Wyniki tych badań nigdy nie dają 100% co do obecności choroby. Pozdrawiam serdecznie.