Ciąża a zwierzęta domowe

Witam.
Jestem w 13 miesiącu ciąży. Zastanawiam się czy posiadanie kotki (6 mies.) w domu może w jakikolwiek sposób wpłynąć na ciążę (jest szczepiona i właśnie zamierzamy ją wysterylizować)? Jaki wpływ może mieć obecność zwierzęcia po narodzinach małego dziecka? Chodzi mi o jakieś przeciwwskazania i zachowanie kotki wobec maluszka.

Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli chodzi o nowo narodzone dziecko, to dobrze wychowany, nieagresywny kot nie może mu raczej zaszkodzić. Natomiast będąc w ciąży, powinna Pani unikać zbyt bliskich kontaktów z kotem, szczególnie jeśli nie ma Pani odporności przeciwko pierwotniakowi Toxoplasma gondii (czyli jeśli wynik badania przeciwciał klasy IgG przeciwko tokoplazmozie, wykonany z pewnością po pierwszej wizycie lekarskiej w ciąży, jest ujemny).
Szczególnie, nie powinna Pani zajmować się sprzątaniem kuwety- tak aby ograniczyć do minimum ewentualny kontakt z odchodami zwierzęcia. W praktyce, częściej zarażamy się toksoplazmozą poprzez zjedzenie surowego mięsa (np. przy próbowaniu mięsa mielonego podczas jego przygotowywania, zjadając tatar itp.). Koty są jednak zazwyczaj nosicielami pierwotniaka i nie można wykluczyć również tej drogi zarażenia.
Pozdrawiam serdecznie!