Ciąża czy objawy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, około miesiąc temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne (24+4). Jednak w ostatnim dniu miesiączki wywołanej 4 tabletkami placebo pieściłam się z chłopakiem. Co prawda nie wchodził we mnie, jednak dotykał penisem wejścia do pochwy. Od jakiegoś czasu pojawiły się u mnie objawy, co do których nie jestem pewna czy są spowodowane odstawieniem tabletek czy możliwością ciąży. Wśród tych objawów mogę wymienić: tycie, wrażliwe sutki (jednak nie bolące), bardziej niż zazwyczaj zaciśnięte mięśnie macicy, poprawę cery. Nie czuję natomiast zmęczenia (wręcz przeciwnie) ani nadmiernego apetytu, również nie dokuczają mi mdłości. Czy mam się obawiać zajścia w ciążę czy czekać na miesiączkę, która powinna pojawić się za 4 dni?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani objawy nie są raczej spowodowane ciążą. Są one bardzo niespecyficzne, mogą się wiązać ze zmianami hormonalnymi po odstawieniu tabletek. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, może Pani wykonać już teraz test ciążowy, ale z Pani opisu wynika, że ryzyko zapłodnienia w wyniku zbliżenia było zaniedbywane. Nie powinna się Pani również spodziewać, że miesiączki od razu będą teraz regularne. Organizm może potrzebować kilku miesięcy, by odzyskać równowagę hormonalną. Przez ten okres krwawienia mogą pojawiać się w nierównych odstępach. Potem wszystko powinno się unormować.

Pozdrawiam serdecznie!