Ciąża i nerwy?

Otóż jestem w 4 miesiącu ciąży i ostatnio zrobiłam się okropnie nerwowa. Wszystko doprowadza mnie do szału. Bardzo się boję, że to zaszkodzi naszemu dziecku? Jak mam sobie pomoc?

Bardzo dziękuję za odp., pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nadmierna nerwowość i stresy w ciąży mogą wpływać negatywnie na rozwój dziecka. Wydzielane do krwi matki hormony stresu przechodzą przez łożysko i oddziałują na płód, który w pewnym sensie przeżywa podobne co ona stany emocjonalne. Oczywiście nie jest to korzystne dla rozwijającego się organizmu.

Aby ukoić nerwy, może Pani spróbować naparów z melisy (więcej o ziołach bezpiecznych w ciąży przeczyta Pani w artykule: http://parenting.pl/portal/ziola-bezpieczne-w-ciazy) lub preparatów ziołowych o działaniu uspokajającym dostępnych w aptece (niestety nie mogę podać nazwy handlowej, proszę pytać farmaceuty). Pomocna może być także spokojna, relaksująca muzyka i oczywiście postaranie się o zapewnienie sobie każdego dnia jak największej ilości wolnego czasu na odpoczynek oraz odcięcie się od codziennych problemów.

Pozdrawiam serdecznie!