Ciąża krótko po porodzie?

Witam, mam pytanie.
W lutym 2009 roku urodziłam synka. Brałam tabletki antykoncepcyjne i karmiłam piersią dziecko. Nie miałam miesiączki, w lutym 2010 roku poszłam do ginekologa powiedział, że to normalne i że mam małą torbiel na jajniku, muszę odstawić dziecko od piersi i tabletki a miesiączka wróci.

Dzisiaj są 3 tygodnie jak nie biorę tabletek. Dla syna daje tylko pierś raz dziennie do snu i to z jednej piersi, ale martwi mnie to, że miesiączka nie przyszła. Miałam silne bóle brzucha i myślałam, że w końcu przyjdzie, ale pojawił się śluz jasnobrązowy, był z 2 dni. Teraz prawie codziennie mam mokre majtki, bo leci ze mnie coś jakby woda czasami jest to gęsty, przezroczysty, ciągnący się śluz.
Bardzo boję się, że mogę być w ciąży? Wizytę u lekarza mam za miesiąc, a boję zrobić się test. Proszę o pomoc

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pierwsza miesiączka pojawia się po porodzie po bardzo różnym czasie. Jeśli kobieta nie karmi piersią, to zazwyczaj zdarza się to już po 6-8 tygodniach. Pani jednak nie odstawiła dziecka całkowicie od piersi. Karmienie naturalne powoduje zatrzymanie miesiączki zwykle na znacznie dłuższy okres niż dwa miesiące. Ponieważ przystawia Pani dziecko tylko raz dziennie, to można się spodziewać, że cykl powróci do normy, ale nie od razu- może być początkowo nieregularny. Naprawdę nie ma ścisłych reguł co do powrotu miesiączki po porodzie. Ciągnący się, przejrzysty śluz może być objawem okresu płodnego. Możliwe, że ma Pani teraz dni płodne i brązowawe plamienie było objawem owulacji. W takim układzie, miesiączka powinna pojawić się w ciągu dwóch tygodni. Ciąża oczywiście nie jest wykluczona. Jedynym sposobem (orientacyjnym!) na sprawdzenie tej możliwości jest wykonanie testu.
Pozdrawiam serdecznie!