Ciąża po poronieniu i tabletkach antykoncepcyjnych

Witam serdecznie, mam na imię Olga, mam parę pytań i prosiłabym o pomoc, a więc przez 9 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne, przez 6m-cy brałam y****  (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna) a przez ostatnie 3m-ce brałam y**** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). Tabletki odstawiłam 19 marca miesiączka wystąpiła zaraz 23 marca, kiedy teraz powinnam mieć następną miesiączkę?

Jest już 23 kwietnia bardzo pragnę mieć dziecko i staramy się z narzeczonym o potomstwo, bardzo bym się cieszyła, gdyby to była ciąża, ale to możliwe abym tak szybko zaszła? Rok temu poroniłam w 6 tygodniu ciąży, poronienie było samoistne, dlatego teraz też się niepokoję, bo drugi raz nie chciałabym tego przechodzić.
Proszę o pomoc kwas foliowy już zażywam od miesiąca. Czekam na odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Większości kobiet, które doświadczyły jednego poronienia, udaje się szczęśliwie donosić kolejną ciążę. Tak więc nie musi się Pani martwić na zapas! Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl jest często przez pewien czas rozregulowany. Miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie nawet przez pół roku. Trudno więc przewidzieć, kiedy pojawi się najbliższe krwawienie. Możliwe oczywiście, że zaszła Pani już w ciążę- może Pani wykonać test ciążowy, jednak jego ewentualny negatywny wynik może nie być do końca wiarygodny, gdyż nie wiemy, ile czasu minęło od owulacji (ta, podobnie jak miesiączka, jest obecnie nieco "nieprzewidywalna"). Jeśli okaże się, iż nie jest Pani jeszcze w ciąży, a zależy Pani na identyfikacji okresu płodnego, to proszę obserwować śluz szyjkowy i temperaturę ciała (mierzoną w ustach, pochwie lub odbycie, zawsze w tym samym miejscu).
Wstępnie opisałam tę metodę w odpowiedzi na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.
Pozdrawiam serdecznie!