Ciąża po poronieniu - jak zaplanować?

Dzień Dobry! Mam 23 lata. Jestem prawie 5 miesięcy po poronieniu (11 tydz. łyżeczkowanie, płód obumarł, albo podejrzenie puste jajo płodowe mimo, że była zarejestrowana na początku ciąży czynność pracy serca) i po 4 prawidłowych cyklach. W tym miesiącu chcemy z mężem zacząć się starać o dziecko. Moje pytanie brzmi, co można jeszcze zażyć (witaminy) oprócz kwasu foliowego? Mąż pije multiwitaminę oraz cynk i kwas foliowy. Ja co drugi dzień piję wapno i od czasu do czasu magnez +wit. b6, witaminę E, a codziennie do momentu owulacji kapsułki z wiesiołka. Czy może zaszkodzić? Czy zaprzestać brania wyżej wymienionych suplementów? Wszystkie moje wyniki są prawidłowe takie jak: morfologia krwi, mocz, zespół antyfosolipidowy, toksoplazmoza, wirus cytomegalii, TSH. Dziękuję z góry za odpowiedź. POZDRAWIAM

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Suplementy mineralno-witaminowe nie powinny Pani zaszkodzić, jeśli nie przesadza Pani z dawkami. Nic jednak nie zastąpi prawidłowej diety opartej na składnikach wysokiej jakości. Niestety żyjemy w czasach produkcji przemysłowej jedzenia, gdzie zwierzęta karmione są regularnie antybiotykami czy sterydami. Wpływ takiego jedzenia na ciążę nie jest naukowo zbadany, ale jeśli zjemy na przykład kurczaka karmionego teratogennymi antybiotykami, to może być to potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Moja rada jest taka, żeby nie przykładać tak dużej wagi do tabletek, a skupić się na zdrowym odżywianiu i nie oszczędzać na produktach spożywczych wysokiej jakości, unikać taniego mięsa i tanich wędlin. Gotowe jedzenie z marketu jest tanie i wygodne, ale żadna tabletka nie zastąpi domowego obiadu opartego o naturalne, nieprzetworzone warzywa czy codziennej dawki owoców i wysokiej jakości nabiału.

Pozdrawiam serdecznie!