Ciążą pozamaciczna - czy są jakieś badania, które stwierdzą jej przyczynę?

Witam!
Na początku stycznia miałam laparoskopię z powodu ciąży pozamacicznej. Została usunięta wraz z prawym jajowodem. Moje pytanie brzmi: czy są jakieś badania, aby się dowiedzieć, co było tego przyczyną?
Mam już jedno dziecko - wówczas w ciążę zaszłam bez żadnych problemów. Była to moja pierwsza ciąża. W szpitalu powiedziano mi, że mogło to być spowodowane np. zapaleniem przydatków, ale z tego co czytałam objawy takiego zapalenia to m.in.: ból w dole brzucha, gorączka, ropna wydzielina - nie miałam tego typu dolegliwości. Nie miałam również żadnych operacji prócz cesarskiego cięcia.
Mam również pytanie: jak sprawdzić, czy lewy jajowód jest zdrowy, tzn. bez żadnych zapaleń i czy z kolejną ciąża rośnie prawdopodobieństwo, że ona również może być pozamaciczna?

Lek. Karolina Dębska

Witam!
Ciąża pozamaciczna, zwana także ektopową, to rozwój zarodka poza jamą macicy (najczęściej w jajowodzie). Czynnik ryzyka tego zjawiska chorobowego to między innymi przebyta infekcja, zwłaszcza chlamydiowa. Niestety bardzo często przebiega ona bezobjawowo, dlatego ciężko ją diagnozować. Typowe zapalenie przydatków z silnymi bólami rzadziej daje tak poważne powikłania jak zaburzenia drożności jajowodów.
Innym czynnikiem ryzyka są przebyte operacje, w Pani przypadku cesarskie cięcie oraz laparoskopia. Zabiegi te mogą spowodować zrosty w jamie brzusznej. Zrosty mogą upośledzać drożność jajowodów.
Niestety kolejnym czynnikiem ryzyka ciąży ektopowej jest przebyta ciąża ektopowa. Każda ciąża ektopowa zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnej. U Pani nie musi być to czynnik decydujący, gdyż ciąża pozamaciczna dotyczyła drugiego jajowodu.
Można wykonać badanie drożności jajowodu, które pokażą, czy ewentualne zrosty dotyczą tego czynnego jajowodu, co pozwoli bliżej oszacować ryzyko kolejnej ciąży pozamacicznej.
Pozdrawiam