Ciąża prawidłowa?

14.06.2010 trafilam do szpitala z niewielkim plamieniem. W jamie macicy miałam pęcherzyk ciążowy o śr.14 mm odpowiadajacy 4 tyg 5 dni YS 6, 4 mm. Echa zarodka nieuwidoczniono. Kolejne usg, wykonane 1.07.2010, wykazało pojedyńczy pęcherzyk ciążowy z echem zarodka dlugosci 6,2 mm, bez akcji serca i naczyń, czas trwania ciąży wg OM - 9 tyg, wg usg - 6 tyg 1dzień. Ostatnią miesięczkę miałam 29.04.2010.

Bardzo proszę o odpowiedź: czy czeka mnie zabieg, czy jeszcze może pojawić się akcja serca? Przyjmuje l*** (syntetyczny progesteron) podjęzykowo, 3 x 1.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Jeśli miesiączkowała Pani nieregularnie, to tak znaczna różnica pomiędzy czasem trwania ciąży wynikającym z daty ostatniej miesiączki a tym wyznaczonym w USG nie jest niepokojąca. Czynność serca powinna natomiast być już możliwa do uwidocznienia. To, że tak nie jest, nie świadczy jednak jednoznacznie o nieprawidłowym rozwoju. Konieczne jest kontrolne badanie USG np. po tygodniu. Wtedy dopiero lekarz będzie mógł ostatecznie ocenić, czy ciąża jest żywa czy też trzeba będzie wykonać zabieg.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!