Ciąża w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek

Witam,
mam 34 lata i już dwoje dzieci 12 i 10 lat - w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek - (**** - brałam od 3,5roku) zaszłam w ciążę pomimo stosowania globulek **** (preparat plemnikobójczy do antykoncepcji miejscowej dla kobiet).

Czy występują w związku z tym jakieś zagrożenia dla ciąży, czy należy wykonać badania prenatalne? Czy prawidłowe badanie usg wystarczy? Czy w ciąży można farbować włosy, bo słyszałam różne opinie - czy może to zaszkodzić dziecku?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie ma zagrożenia dla ciąży w związku z zastosowanym przez Panią środkiem antykoncepcyjnym. Wystarczą standardowe badania wykonywane w czasie ciąży. Również fakt, że zaszła Pani w ciążę od razu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, nie jest problemem.

Jeśli zaś chodzi o farbowanie włosów w czasie ciąży, to rzeczywiście opinie są podzielone. W żadnych z dotychczas przeprowadzonych pod tym kątem badań nie wykazano szkodliwości farbowania włosów dla ciąży. W ramach "chuchania na zimne", zaleciłabym jednak pewną ostrożność- niefarbowanie w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!