Ciąża z mięśniakami

Witam,
mam 34 lata i jestem w 16 tygodniu ciąży. Niestety przed ciążą nie zdążyłam poddać się zabiegowi wyłuszczania mięśniaków, który miałam zaplanowany na 18.01. Obecnie większy mięśniak ma 9,5x6,5 cm, mniejszy 2,5x3,5.

Proszę o informację, czy w czasie ewentualnego cesarskiego cięcia mięśniaki te będą mogły zostać wyłuszczone?
Bardzo dziękuję za informację, Joanna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Wyłuszczanie mięśniaków podczas cięcia cesarskiego jest kontrowersyjne. Taki zabieg może być powikłany dużym krwawieniem i koniecznością usunięcia macicy. Jest więc mało prawdopodobne, by lekarze wykonujący zabieg zgodzili się na jednoczasowe z porodem wyłuszczenie.
Pozdrawiam serdecznie!