Ciąża zagrożona, żylaki odbytnicy, a praca stojąca

Dzień dobry, mam 33 lata i jestem w 4 ciąży w 20 tyg. Od 11 tyg. ciąża jest zagrożona, choć następuje poprawa. Wystąpiły żylaki z poprzednich ciąż, a teraz pojawiły się w okolicy sromu do odbytu. Chciałabym zapytać czy powrót do pracy stojącej jest wskazane?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Ciąża zagrożona zawsze jest przeciwwskazaniem do wykonywania jakiejkolwiek pracy i wymaga odpoczynku. Praca stojąca w tym przypadku jest zdecydowanie nie zalecana. Decyzja o ewentualnym powrocie do pracy powinna być przeniesiona na czas późniejszy - gdy zagrożenie całkowicie przeminie. Żylaki odbytnicy są kolejnym powodem dla odstąpienia od pracy stojącej, która powoduje ucisk macicy na spolty żylne, zaburzony przepływ żylny w żylakach i co za tym idzie ich powiększanie się i zagrożenie stanem zapalnym i wykrzepnięciem. Wszystkie decyzje odnośnie dalszego postępowania proszę podejmować po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.