Ciemna plama przed okiem - jakie zastrzyki refunduje NFZ?

Jakie zastrzyki podaje się do oka przy stwierdzonym obrzęku siatkówki w obszarze calej plamki i czy są refundowane przez NFZ? Przy badaniu tomograficznym oka osoby siedemdziesięcioletniej stwierdzono w obszarze całej plamki prawego oka większy obrzęk siatkówki w porównaniu do badania z lipca. Powodem badania było to, że od maja, po przebudzeniu, w środku widzenia prawego oka była ciemna plama.
ponad rok temu

Witam,

do oka, a w zasadzie do komory ciała szklistego, podaje się preparaty anty-VEGF skierowane przeciwko ludzkiemu śródbłonkowemu czynnikowi wzrostu naczyń. Preparat ten stosuje się wyłącznie w postaci wstrzyknięć, które powinny być wykonywane przez lekarzy okulistów posiadających doświadczenie w wykonywaniu wstrzyknięć do ciała szklistego.

Zabieg należy przeprowadzać w warunkach aseptycznych. Leczenie należy przerwać u pacjentów z przedarciowym odwarstwieniem siatkówki lub otworami w plamce.

Niektóre ośrodki prowadzą takie leczenie w ramach NFZ.

Pozdrawiam serdecznie