Ciemne skrzepy podczas menstruacji, nieregularny okres, skąpe miesiączki

Witam.
Mam 28 lat i mam następujący problem ginekologiczny. Występują u mnie ciemne skrzepy podczas krwawień, nieregularne skąpe miesiączki, w sumie nie jestem pewna czy to miesiączka, czy krwawienie, niezbyt intensywne bóle w podbrzuszu, swędzenie pochwy.

Niektóre ciemne skrzepy są dużych rozmiarów, inne mają charakter nitkowaty.
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuje.

28 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Świąd w okolicy pochwy (w przedsionku pochwy) może oznaczać infekcje (najpewniej grzybiczą). Nieregularne miesiączki to natomiast objaw świadczący o zaburzeniach hormonalnych. Nie sprecyzowała Pani, co rozumie Pani pod pojęciem "skąpe" miesiączki. Każda kobieta krwawi w nieco odmienny sposób. Jeśli skrzepy i niezbyt nasilone krwawienie występuje u Pani od samego początku, gdy zaczęła Pani miesiączkować, to nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak jednocześnie pojawiło się zmniejszenie obfitości krwawień menstruacyjnych i ich nieregularność, to ten pierwszy problem również może być wynikiem zaburzenia równowagi hormonalnej. Skrzepy występują w wydzielinie miesiączkowej u części kobiet regularnie, jako fizjologia. Jeżeli jednak pojawiły się one u Pani dopiero jakiś czas temu, to należy poszukiwać ich przyczyny- np. polip, mięśniak. Jak widać, nie obędzie się bez wizyty u ginekologa, który zbierze z Pani dokładny wywiad i zbada ginekologicznie, aby ustalić przyczynę Pani dolegliwości.
Pozdrawiam serdecznie!