Drętwienie rąk w ciąży

Witam, chciałabym zadać pytanie dotyczące drętwienia rąk w ciąży. Jestem obecnie w 35 tygodniu ciąży i od jakiegoś czasu mam straszny problem z moimi rękoma, a mianowicie w trakcie dnia oraz w nocy obie ręce cierpną powodując silny ból. Z czego może wynikać takie drętwienie rąk w ciąży? Czy to może objaw jakichś problemów czy po prostu na takim etapie ciąży tego typu objawy są już normalne? I chciałabym zapytać czy mogę jakoś temu zaradzić? Nie chcę oczywiście stosować żadnych leków na drętwienie rąk w ciąży, bo bałabym się, że zaszkodzę dziecku, natomiast boję się żeby z powodu mojego problemu nie stało się coś złego. Gdy złapie mnie silny ból mogę na przykład coś wypuścić z rąk a nawet się przewrócić, a bardzo bym tego nie chciała i się boję... Czy można jakoś temu zaradzić? Z góry dziękuję za pomoc w mojej sprawie i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Pani dolegliwości mogą być spowodowane zespołem kanału nadgarstka. Jest to wynik ucisku na nerw pośrodkowy, spowodowanego zwiększonym zatrzymywaniem wody w organizmie (naturalne zjawisko w ciąży). Pomocne może być zwieszanie ręki poza brzeg łóżka, rozcieranie jej, poruszanie palcami, potrząsanie. Jednak jeśli ból jest na tyle silny, że wybudza Panią w nocy, to powinna Pani zgłosić się do swojego lekarza, który być może zdecyduje się na zastosowanie leku moczopędnego. Pozdrawiam serdecznie!