CIN II a ciąża?

Witam serdecznie!
Dwa tygodnie temu miałam robioną kolposkopię, podczas której krwawiłam, wynik wyszedł CIN II. Obecnie jestem w 30 tygodniu ciąży i muszę czekać do rozwiązania, żeby podjąć leczenie.
Czy przez te 3 miesiące mój stan może się pogorszyć (CIN III albo nowotwór)? Czy nic nie zagraża mojemu dziecku?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W normalnych okolicznościach zmiany, które u Pani występują, kwalifikują się do natychmiastowego leczenia. W przypadku ciąży jednak nie leczy się zmian typu CIN i zaleca się kolposkopową obserwację co 3-4 miesiące.
W Pani przypadku oznacza to zalecenie wykonania zabiegu (chirurgiczne usunięcie lub ablacja) po urodzeniu dziecka. Często następuje cofnięcie się zmian po urodzeniu dziecka na skutek zmiany funkcjonowania układu immunologicznego. Zmiana CIN II nie jest również wskazaniem bezwzględnym do cięcia cesarskiego, dopiero stwierdzenie raka jest takim wskazaniem.
Myślę, że powinna Pani być dobrej myśli.
Pozdrawiam serdecznie!