CIN1 a metaplazja nabłonka gruczołowego szyjki

Co to oznacza: pomiędzy CIN1 a metaplazją nabłonka gruczołowego szyjki?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

CIN 1 oznacza śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne małego stopnia, co wiąże się z małym ryzykiem rozwoju nowotworu - podobnym do ryzyka zdrowej populacji. W takim przypadku postępowaniem z wyboru jest badanie kolposkopowe i cytologiczne za 6-12 miesięcy, nie stosuje się żadnego postępowania terapeutycznego. Leczenie się wdraża dopiero jeżeli po określonym wyżej czasie, badanie kolposkopowe wyjdzie dodatnie.

Dlatego należy zwrócić się z tym wynikiem do Pani ginekologa by zaplanował termin kontrolnego badania.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniu cytologicznym.

Serdecznie pozdrawiam!