Co dalej po łyżeczkowaniu macicy?

Witam.
6 dni temu miałam zabieg łyżeczkowania macicy. Chciałam zapytać jak długo nie powinno się teraz współżyć i ile trzeba poczekać z następną ciążą? I czy zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia (5 dni po zabiegu) może mi jakoś zaszkodzić?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli zna Pani przyczynę poronienia, to należy się wstrzymać z kolejną ciążą do momentu jej usunięcia. Jeśli poronienie było spowodowane wadami genetycznymi (najczęstsza przyczyna), to należy odczekać dwa-trzy cykle, tak żeby macica zdążyła się w pełni zregenerować przed kolejnym zajściem w ciążę. Oczywiście zdarzają się przypadki donoszenia zdrowej ciąży, powstałej z pierwszej owulacji po poronieniu, nie należy się tym jednak kierować podejmując świadome decyzje.

Co do samego współżycia, to należy go również unikać do całkowitego zagojenia rany po poronieniu i łyżeczkowaniu. Przystąpiła Pani do współżycia nieco zbyt wcześnie. Może to zaowocować zwiększonym ryzykiem infekcji. Mam jednak nadzieję, że do stanu zapalnego nie dojdzie i już niedługo będzie się mogła Pani znów starać o dziecko. Generalnie warto się wstrzymać około miesiąca z ponownym współżyciem oraz pamiętać, że należy się zabezpieczać, gdyż owulacja może wystąpić już w dwa tygodnie po łyżeczkowaniu, a jej data jest trudna do przewidzenia.

Pozdrawiam serdecznie!