Co jeść przed kolonoskopią?

Witam . Od jutrzejszego dnia zaczynam 7 dniową dietę przed kolonoskopią , co wolno mi jeść przez te 7 dni a co 3dni przed badaniem. To moje pierwsze takie badanie i w ogóle nie wiem jak sie przygotować . Mam 23lata badanie zostanie przeprowadzone 03.04.2017 pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Dieta lekkostrawna a 3 dni przed badaniem nie spożywać także owoców pestkowych pestek siemienia lnianego oraz maku

Dzień dobry,

kilka dni przed badaniem należy unikać spożywania surowych owoców i warzyw, zwłaszcza tych pestkowych (w pestkach mamy duże ilości błonnika pokarmowego). Dwa dni przed badaniem należy zastosować dietę ubogoresztkową (ograniczenie podaży błonnika pokarmowego). Stosujemy ryż biały (nie brązowy), pieczywo pszenne, bez maku (nie pełnoziarniste). Dieta powinna mieć charakter łatwo stawny, unikamy potraw smażonych, tłustych, długo zalegających w przewodzie pokarmowym (jak nasiona roślin strączkowych: fasola, groch, bób). Zaleca się też odstawić mleko, a także produkty, które będą powodować wzdęcia, jak chociażby nie pijemy napojów gazowanych. W dniu poprzedzającym badanie możemy zjeść śniadanie, niewielki objętościowo obiad, z kolacji lepiej zrezygnować. Polecam pić spore ilości wody niegazowanej. Gdy zastosuje Pan dietę łatwo strawną to na pewno poczuje się Pan bardziej komfortowo podczas badania. Życzę powodzenia i dużo zdrowia.

Pozdrawiam,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny