Co jest powodem bólu brzucha? Czy udać się do lekarza?

Witam, mam 18 lat. Od jakiegoś czasu towarzyszy mi napadowy ból brzucha, jest to coś w rodzaju kłucia, czasem słabszego, a czasem takiego, że muszę się położyć i poczekać, aż przejdzie. ;/ Czasem bywa tak, że jeśli coś zjem, mdli mnie. Cierpiałam na nerwicę lękową, czy to może być powodem moich dolegliwości? Dodam, że ważę ok. 42 kg przy wzroście 155 cm. Nie mogę przytyć, mimo iż czasem jem dużo, nie odchudzam się. Proszę o pomoc.
18 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Nie można zrzucać dolegliwości bólowych na garb zaburzeń lękowych, bez wykonania wcześniej badań mających na celu wykluczenie przyczyn organicznych. W tym celu koniecznie proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zapewne skieruje Panią do specjalisty gastroentrerologa.

Objawy, które Pani opisuje, wskazują najpewniej na zapalenie żołądka lub nawet chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
Aby się o tym przekonać należy wykonać gastroskopię, dzięki której można obejrzeć dokładnie wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy, a ponadto można pobrać wycinki podejrzanych zmian i wykonać badanie w kierunku bakterii Helicobacter pylorii - głównego sprawcy zapalenia żołądka i wrzodów.

Proszę nie zaniedbywać tej sprawy i zgłosić się niezwłocznie do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.