Co jest powodem nadmiernych gazów i częstych wizyt w toalecie?

Witam. Od jakiegos czasu dokuczają mi gazy po posiłku i po lewej stronie brzucha ale na samym dole tak jakby na biodrze to czuł mam dyskomfort jakby co tam było dodam że to nie boli brzuch tez nie boli tylko ten dyskomfort i te gazu tylko po lewej stronie brzucha czasem dochodza częste wizyty w toalecie ale stolec ok czasem tylko inna kosystencja ;-) proszę o jakoś pomoc

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczynami wzdęć mogą być m.in. zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), IBS (tu dodatkowo występuje ból brzucha i zmiana rytmu wypróżnień), nietolerancja laktozy, błędy dietetyczne, celiakia (często towarzyszą biegunki i utrata masy ciała) i inne. Najbardziej optymalnie byłoby skonsultować się z gastroenterologiem. Wcześniej można wykonać badanie USG jamy brzusznej.