Co jest powodem przeciwciał wykrytych podczas drugiego porodu?

Witam. Proszę o odpowiedź....urodziłam 2 dzieci, ja mam grupę krwi BRH- ojciec ARH-, podczas drugiego porodu wykryto u mnie przeciwciała anty D . Co mogło być tego przyczyną jeśli ojciec dziecka ma minusów grupę krwi, dziecko też 0RH-. Czy podczas kolejnej ciąży mogą być przez to problemy?

Lek. Paweł Szadkowski

Do immunizacji na czynnik Rh mogło dojść nie tylko podczas porodu/ciąży, ale również w trakcie przetoczeń krwi lub innych nawet drobnych zabiegów. Obecność przeciwciał anty-D może prowadzić w kolejnych ciążach do wystąpienia konfliktu serologicznego. O szczegóły postępowania przy kolejnej ciąży najlepiej wypytać swojego ginekologa.