Co jest powodem rozwolnień i zatwardzenia na przemian?

witam, od kilku lat mam problem z jelitami. Zaczęło się od tego, że w związku z rozwolnieniami, zatwardzeniami, wzdęciami, silnymi bólami brzucha wykryto wrzodziejące zapalenie jelit. Po długotrwałym leczeniu jest to zaleczone. Został jeden problem-rozwolnienia. Muszę bardzo uważać na to co jem. czyli na większość warzyw-ponieważ po niewielkiej ilości buraków, papryki, cukinii, marchewki, itp, dostaję rozwolnień , tak samo z kaszami . w tej chwili na przemian mam rozwolnienia , zatwardzenia i wzdęcia , często brzydko pachnące . co to może być? jaka przyczyna ? jak postępować ? oczywiście, muszę się wybrać do gastrologa, ale jak do czasu wizyty postępować , aby zmniejszyć objawy tych rozwolnień ? :)

Lek. Paweł Szadkowski

Przy rozpoznanym wrzodziejącym zapaleniu jelit konieczny jest nadzór gastroenterologa i tak jak pani napisała, najlepiej będzie się z nim skonsultować. Pacjenci z CU różnie reagują na składniki diety. Sugeruję się jednak dietę z eliminacją mleka oraz unikanie stresu, przyjmowania antybiotyków doustnych i NSLPZ.