Co jest powodem, że szybko się męczę?

Dzień dobry, Od kiedy byłam mała bardzo szybko się męczę, a dodatkowo jakiś czas temu zauważyłam, że podczas wysiłku fizycznego oddycham tylko przez usta. Próbowałam wielokrotnie oduczyć się tego. Niestety, kiedy oddycham przez nos w trakcie biegania czy chodzenia, mam wrażenie jakbym oddychała bardzo ciężko, jakbym oddechała "bez tlenu". Dopiero kiedy oddycham przez usta to uczucie znika, ale niestety wtedy pojawia się kolka. Bardzo się o to martwię. Czy mogliby mi Państwo pomóc? Czy mogą być to objawy jakiejś choroby? Z góry dziękuję.

Lek. Paweł Szadkowski

Oddychanie przez usta w trakcie intensywnego wysiłku jest fizjologią. Jeśli jednak uczucie niedrożności nosa utrzymuje się u pani również w trakcie niewielkiego wysiłku, można skonsultować się z laryngologiem.