Co jest przyczyną niskiego poziomu żelaza przy dobrej morfologii i jakie mogą być skutki?

Od dzieciństwa miałam problemy z morfologią. Obecnie mam 48 lat i od kilku lat bardzo mocne bóle głowy, szczególnie rano zaraz po przebudzeniu. Morfologię mam różnie, raz złą, po lekach wynik się poprawia, ale żelazo mam zawsze niskie, mimo że morfologia jest dobra. Ostatnio dołączyły się jeszcze zawroty głowy i wyskakują mi twarde guzki pod skórą. Szczególnie teraz robią mi się na "pieprzach". Moja lekarka powiedziała, że to się wiąże z krwią i dostałam skierowanie do hematologa, ale wizytę mam dopiero w marcu, a ja się denerwuję. Bardzo proszę o odpowiedź!

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W przypadku, gdyby już w dzieciństwie występowała u Pani jakaś choroba hematologiczna - najpewniej by się już w pełni ujawniła. Dlatego też prawdopodobnie Pani lekarz podejrzewa, iż pojawiło się coś nowego. Jednak jest zbyt mało danych klinicznych oraz nie ma możliwości oceny wspomnianych zmian podskórnych, aby napisać Pani o prawdopodobnym rozpoznaniu.

Przewlekły niedobór żelaza może być spowodowany - nadmierną utrata podczas miesiączek krwi, upośledzonym wchłanianiem z przewodu pokarmowego (np. enteropatia glutenowa, zmniejszona kwaśność soku żołądkowego, nieprawidłowa dieta i inne). Trudno stwierdzić, jaka jest przyczyna u Pani.

Prawidłowa morfologia przy obniżonym poziomie żelaza - świadczy o jego niedoborze utajonym, kiedy to organizm ma możliwości wykorzystać jego rezerwy w organizmie (może na to wskazywać spadek ferrytyny). W razie długotrwałego niedoboru żelaza - prócz anemii, mogą pojawić się m.in. objawy pogorszenia kondycji skóry (suchość, zajady), włosów i paznokci.

Więcej informacji będzie mógł Pani udzielić hematolog po zapoznaniu z całościową sytuacją kliniczną.

Tutaj znajdzie Pani informacji o anemii z niedoboru żelaza.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!