Co jest przyczyna powstawania zrostów w jamie brzusznej?

Witam, chciałabym zapytać co jest przyczyna powstawania zrostów w jamie brzusznej?

Lek. Paweł Szadkowski

Zrosty pooperacyjne w jamie otrzewnowej mogą wytworzyć się po każdym – nawet niewielkim – jej otwarciu, np. podczas usunięcia przepukliny. Zrosty są to pasma włóknika. Ich tworzenie się zaczyna się tuż po uszkodzeniu błony otrzewnowej. „Zraniony” nabłonek chce się szybko zregenerować. W uszkodzonym miejscu gromadzi się gruba warstwa włóknika. Blizna zazwyczaj jest niewielka, ale jeśli proces gojenia trwa dłużej, mogą pojawić się większe zrosty.